Sık Sorulan Sorular

Yat alırken kontrol edilmesi gereken kısımlar yatın güvertesi ve teçhizatları, elektrik sistemi, motoru, aküsü, benzin tankları, sintinesi, iç kaplaması, döşemeler ve kaplamaları, gövde kısmı, pervaneleri, şaftları, kuyruk ayarı, yelkenleri, dümeni, klapesi ve diğer operasyonel kontrol alanlarıdır. Aldığınız ister bir tekne, isterse bir yat olsun, bu alanları mutlaka kontrol etmeniz gerekir.

Ne de olsa, yat satın almak büyük bir yatırımdır. Bu yatırım kararını vermeden önce doğru şekilde değerlendirmeniz önemlidir.

Yabancı Bayraklı Yatların kayıt belgeleri her yıl aynı tarihte yenilenmelidir. Tekne sigortanız her yıl aynı tarihte yenilenmelidir. ABD merkezli şirketler için her yıl sonunda vergileri ödenmeli ve yat ruhsatları yenilenmelidir. Türk bayraklı yatların bağlama kütük harcı 5 yılda bir yenilenmelidir.

Denize Elverişlilik Belgeniz, Ticari Amaçla Kullanılan Deniz Araçları, Bağlama Kütüğü harcından istisnadır. Ancak süresi dolan Denize Elverişlilik Belgesinin yenilenmesi gereklidir. Yıllık Telsiz Kullanım Harçları Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından adresinize gönderilir. Bu harçlar Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank Sefaköy – İSTANBUL şubesindeki 00158007293410679 numaralı hesabına yatırılmalıdır.

5 metreden küçük tekneler de bağlama kütüğüne kayıt olmalıdır. Ancak 5 metreden küçük yatlar yıllık vizeden muaftır. Bağlama kütüğü ruhsatı her beş yılda bir yenilenmelidir.

Bağlama kütüğü ruhsatı yatta bulundurulmalıdır. Bağlama kütüğü ruhsatı üzerinde bulunmayan yatların sefere çıkmasına izin verilmez ve en yakın limanda bağlanır.

İkinci el yatlar veya yeni inşa edilmiş yatlar için Bağlama Kütüğü Ruhsatı için en geç bir ay içinde başvuru yapılması gereklidir.

Türk limanlarında kayıtlı bütün deniz araçlarına bayrak çekmek zorunludur.

en_USEnglish