Yat Kayıt Belgesi - Transitlog

Turizm amaçlı özel teknelerin Türkiye’ye giriş ve çıkış işlemleri, Yat Kayıt Belgesi (Transitlog) belgesi ile yapılır. Transitlog belgesi sırasıyla Sahil Sağlık Denetleme Merkezi, Pasaport Polisi, Liman Başkanlığı ve Gümrük Muhafaza’nın onayından geçer.

Transitlog belgesinin geçerlilik süresi bir yıldır ve transitlog bu süre sonunda yenilenmelidir.

Türkiye’ye giren ve çıkan yatlar transitlog işlemlerini sınır kapılarında yapmak zorundadırlar. Sınır kapıları dışında deniz yolu ile giriş yapmak yasal suçtur. Transitlog belgesi, yabancı bayraklı yatlar için Türk karasularında dolaşma ve Türk limanlarına giriş yapma imkânı tanır.

Yabancı bayraklı tekneler Türkiye’de 5 yıl bulanabilir. 5 yılın sonunda Turkiye’den çıkış yapmalar gerekmektedir. 5 yıl Türkiye’de kaldıklarını ancak her yıl düzenli olarak yenilemesi yapılan transitlog belgesi ile ispatlanabilir.

Transitlog belgesinin süresi dolmadan yenilenmelidir. Aksi durumda para cezası uygulanır.

Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi

* Yeni yönetmeliğe göre: 18 GRT altındaki tüm ticari tekneler ve Tüm özel tekneler bağlama kütüğü ruhsatı çıkarmak zorundadırlar. Bağlama kütüğü ruhsatı 5 yıllık verilir ve her yıl vize işleminin yapılması gerekir. Tekne boyuna göre değişen yıllık vize harçları aşağıda ki gibidir:

* 5 metreden 9 metreye kadar olan teknelerden 315,25 TL
* 9 metreden 12 metreye kadar olan teknelerden 626,55 TL
* 12 metreden 20 metreye kadar olan teknelerden 1253,30 TL
* 20 metreden 30 metreye kadar olanteknelerden 2.506,75 TL
* 30 metreden büyük olan teknelerden 5.013,55 TL

Vizeleri yenilenmeyen teknelerin sertifikaları ve belgeleri düzenlenmez ve liman dahilinde de olsa seferine izin verilmez. Vize yenileme işlemini zamanında yapmayanlar için yatıracakları harç miktarının iki katı para cezası kesilir.

Transitlog belgesi aşağıdaki durumlarda geçerliliğini kaybeder.

* Türk limanlarından veya Türk karasularından ayrılmak.
* Yatın satılması/devredilmesi.
* 1 yıllık sürenin dolması.
* Belgenin kaybedilmesi.
tr_TRTurkish